SPECYFIKA KSZTAŁCENIA /zobacz/
TECHNIK ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU NA FACEBOKU / zobacz/
Nauczanie. Nauka w zawodzie technik architektury krajobrazu trwa 4 lata. Uczniowie kształcą się równolegle na zajęciach z przedmiotów ogólnokształcących jak i zawodowych. Kształcenie zawodowe teoretyczne idzie w parze z dbałością o wysoki poziom nauczania praktycznego.
Szczególną i z pewnością jedną z najważniejszych ról architekta krajobrazu jest kształtowanie i przekształcanie istniejącego krajobrazu. Coraz częściej jednak w życiu współczesnego człowieka znaczenia nabierają również ogrody przydomowe oraz tereny zieleni w miastach. Podnoszą one estetykę otoczenia, stwarzają korzystne warunki do wypoczynku, a dla mieszkańców miast stanowią element zastępujący kontakt z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.
Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, jak wskazują dane statystyczne, wzrasta poziom zakupów roślin ozdobnych a także usług związanych z tworzeniem terenów zieleni. Tym samym coraz większe staje się zapotrzebowanie na kreatywnych twórców ogrodów.
Przedmioty zawodowe teoretyczne:
- • podstawy architektury krajobrazu
- • rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu
- • obiekty małej architektury krajobrazu
- • działalność gospodarcza w architekturze krajobrazu
- • język obcy w architekturze krajobrazu
Przedmioty zawodowe praktyczne:
- • projekty obiektów architektury krajobrazu
- • prace w obiektach architektury krajobrazu
- • praktyka zawodowa.
Po ukończeniu szkoły uczeń zdobywa 2 kwalifikacje:
R.21 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
R.22 Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu
Umiejętności. Technik architektury krajobrazu przygotowywany jest do projektowania i kształtowania krajobrazu: realizacji i pielęgnacji terenów zieleni towarzyszących budynkom mieszkalnym i użyteczności publicznej, projektowania elementów architektury krajobrazu z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych, pielęgnacji i konserwacji istniejących i nowo projektowanych elementów architektury krajobrazu, prowadzenia rachunkowości i kosztorysowania oraz stosowania zasad marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu.
Praca. Absolwenci szkoły mogą podejmować pracę w biurach projektowych, przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie zakładania i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu, a także w przedsiębiorstwach i instytucjach innych branż, w których znajdują się obiekty architektury krajobrazu. Mogą także prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.