Dnia 10 października 2018 roku klasa II technikum hotelarskiego odbyła, wraz z p. Martą Kowalską – Łyszczarz w ramach zajęć z pracowni hotelarskiej wycieczkę o charakterze krajoznawczo – patriotycznym. Głównym zamierzeniem tej wycieczki było zapoznanie młodzieży z walorami turystycznymi naszego miasta i okolic oraz uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, poprzez odwiedzenie miejsc związanych z walką o wolność naszej Ojczyzny.  W naszej niewielkiej miejscowości znajduje się kilka ważnych, zabytkowych miejsc przypominających mieszkańcom i turystom o trudnej historii naszego kraju i regionu.

Na załączonych fotografiach uwieczniliśmy kilka miejsc pamięci, przy których oddaliśmy hołd bohaterom walki o wolność :

Na cienistym skwerku starego rynku, czyli  Placu Konstytucji 3 Maja, pomiędzy drzewami znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r., wzniesionym w 1901 roku.                                                                                                                                                          

Kilkadziesiąt metrów dalej, przy Rynku zatrzymaliśmy się przy pamiątkowym głazie legionowym ustawionym w 1934 roku, wraz z umieszczoną na nim tablicą, na której umieszczono napis: "W bój o niepodległość Ojczyzny wyruszyli z powiatu leskiego w szeregi legionów polskich", a pod nim trzydzieści nazwisk oraz "w dwudziestą rocznicę1914-1934".

Nieopodal, obok ratusza, wśród zieleni stoi pomnik poświęcony pamięci poległych milicjantów, którzy w latach 1944 - 1947 zginęli w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Na prostokątnym postumencie, widnieje napis "W hołdzie poległym milicjantom - społeczeństwo leskie 1946 r."

W drodze na leskie „Źródełka”  odwiedziliśmy  położony nieopodal  cmentarza  katolickiego, cmentarz wojskowy z  I wojny światowej, który został poświęcony w 1916 roku, a odnowiony w 1995 roku. W zbiorowych mogiłach spoczywa tu około 600 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej oraz zmarłych od chorób i ran w polowych szpitalach w okolicach Leska.  Przy wejściu na cmentarz znajduje się drewniana brama z łacińskim napisem: „Mors sola Victris – Gloria Victis, co znaczy „Ponieważ tylko śmierć jest zwycięzcą – przeto chwała zwyciężonym”. Poniżej umiejscowione są tablice z napisami w języku polskim, rosyjskim, niemieckim i serbskim, które brzmią: „Po ciężkich trudach bojów krwawych, tu we śnie zjednoczeni spoczywają bohaterowie”.

Obok Źródełek znajduje się pamiątkowy głaz poświęcony  marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.  Wyryto na nim wzór przypominający Krzyż Orderu virtuti Militari wraz z datą śmierci marszałka: 12.V.1935r. Pamiątkami, o których trzeba pamiętać są zabytkowe przydrożne kapliczki . Jedna  z nich, położona przy drodze do Ustrzyk Dolnych została ufundowana przez leskiego aptekarza w 1863 roku jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z Powstania Styczniowego jego najstarszego syna. Druga,  murowana kapliczka, znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Stawowa i Piłsudskiego, w pobliżu sklepu Biedronka, została wybudowana  w 1884 roku przez uczestnika Powstania Styczniowego.

Fotorelacja w galerii.