Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.: „Międzynarodowa współpraca i poznanie nowoczesnych metod pracy, kluczem do podniesienia kompetencji przyszłych pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej”, dofinansowanie z projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, na zasadach Programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Celem projektu jest : zwiększenie konkurencyjności uczniów na rynku pracy poprzez rozwinięcie umiejętności praktycznych, zdobycie wiedzy i doświadczenia zawodowego oraz podwyższenie kwalifikacji językowych i społecznych.
Dofinansowanie projektu z UE: 148.184,00 EURO tj. 633.916,33 PLN.

Regulamin rekrutacji uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku na praktyki zawodowe w Sligo w Irlandii do pobrania

 

Działaniem głównym projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich pt.: „Międzynarodowa współpraca i poznanie nowoczesnych metod pracy, kluczem do podniesienia kompetencji przyszłych pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej” w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój jest czterotygodniowy pobyt na praktyce zawodowej w Irlandii 50 uczniów naszej szkoły z Technikum hotelarskiego i Technikum żywienia i usług gastronomicznych Uczniowie będą pracowali 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, przez cztery tygodnie. Praktyki odbędą się w dwóch turach po 25 uczniów. Pobyt w Irlandii w każdym roku wyniesie 28 dni.  Wyjazd pierwszej grupy ma nastąpić w maju 2020 r., a drugiej maju 2021 r. W realizację projektu będą zaangażowane dwie strony:
Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku oraz instytucja organizująca pobyt uczniów - Partner - Your International Training z Irlandii. YIT organizuje pobyt praktykantów (włącznie z zakwaterowaniem, pełnym wyżywieniem i programem kulturalnym ) pozostawiając do ich dyspozycji  400 euro kieszowego.


W ramach projektu organizowane będą również:

 • Kurs animacji czasu wolnego poprowadzony przez profesjonalnego trenera
 • Warsztaty kulinarne mające na celu poznanie kilku najpopularniejszych potraw kuchni irlandzkiej. W ramach kursu realizowane będą następujące zagadnienia:
  1. Wprowadzenie do kuchni irlandzkiej
  2. Tradycyjne dania irlandzkie
  3. Przygotowanie śniadania irlandzkiego
  4. Jak przygotować irlandzkie przyjęcie
  5. Najsmaczniejsze desery irlandzkie
 • Kurs z języka angielskiego zawodowego z elementami kultury irlandzkiej
 • Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne

Miejsca praktyk uczniów Technikum żywienia i usług gastronomicznych:

 • Eale Bhan Restaurant - (https://www.ealabhan.ie/) -  wielokrotnie nagradzana (Trip Advisor Awards), jedna z najlepszych restauracji serwujących potrawy kuchni irlandzkiej. Zostaną tam również zorganizowane warsztaty dla wszystkich uczestników z tego kierunku. Których celem będzie zaznajomienie z typowymi potrawami kuchni irlandzkiej i brytyjskiej
 • Hargadon Bros – (http://www.hargadons.com) – gastropub, posiadacz gwiazki Michelin za jakość potraw
 • Radisson Blu Hotel Restaurant – restauracja w hotelu czterogwiazdkowym
 • Glasshouse Hotel Restaurant – restauracja w hotelu czterogwiazdkowym
 • Coach Lane Restaurant – restauracja specjalizująca się w potrawach z owoców morza

Miejsca praktyk uczniów Technikum hotelarstwa:

Wszystkie poniższe hotele oferują gościom czterogwiazdkowy standard pobytu

SLIGO

Sligo panorama

Sligo to irlandzkie miasteczko (19 tys. mieszkańców), założone w XII wieku, położone w północno-zachodniej części tego kraju.

Najbardziej malowniczym miejscem Sligo wydaje się być promenada nad rzeką Garavogue z kolorowymi domami, kamiennym mostem i starym młynem wodnym.

Sligo Rockwood Parade

Sligo Garvoge River Glass House

Sligo Court House

 Irlandzka nazwa regionu – Sligeach – oznacza miejsce pełne muszli i takie „muszlowe kopce” często spotykane w tej okolicy.

Region Sligo to malownicze krajobrazy, których najatrakcyjniejszym elementem jest góra Ben Bulben, wysoka na 526 metrów. Na tle góry znajduje się też przepiękny zamek.

Sligo Mullaghmore

Sligo okolice

W Sligo dziecięce lata spędził m.in. laureat literackiej nagrody Nobla poeta, dramaturg i filozof - William Butler Yeats.

Średnie temperatury zimą wachają się w okolicy +5 stopni Celsjusza a latem ok +15 stopni.  W promieniu 200km od Sligo znajdują się ciekawe miejsca, z których wiele będzie można zobaczyć podczas organizowanych przez firmę Your International Training wycieczek. Jednak możliwość odbycia wycieczki będzie zależna od pogody. Te atrakcje to między innymi Klify Moheru, Ścieżka olbrzyma, Mullaghmore, miasta Belfast i Dublin.

Cliffs of Moher

Giants Causeway okolice Sligo

belfast okolice Sligo

Dublin okolice Sligo

Drugim miejscem praktyk jest:

YOUGHAL

Youghal view

Malownicze portowe miasteczko na południowym wybrzeżu Irlandii, ok. 200 km od stolicy kraju – Dublina, było jednym z najważniejszych portów tego kraju. Osadę założyli wikingowie w XI wieku. W miasteczku znajdziemy kilka ciekawych zabytkowych budynków np. XV wieczny zamek Tynte'a, stojącą na main street XVIII wieczną Clock Tower, czy XIX wieczną latarnię morską. Stare mury obronne miasta i pastelowe kolory domów nadają miasteczku specyficzny klimat. Letnią atrakcję stanowi ciągnąca się 5 km piaszczysta plaża. Miasteczko zamieszkuje niecałe 7000 mieszkańców.

Youghal Main Street Clock Tower

Youghal Green Park

Youghal Town Walls

Youghal Upper Cork Hill

W promieniu 200km od Youghal znajduje się oprócz Cliffs of Moher i Dublina, kilka innych ciekawych atrakcji turystycznych,  które organizator praktyk, firma Your International Training może pokazać, jeśli będzie dobra pogoda. Do takich miejsc należą miasta Cork, Mallow, Waterford, Dingle, czy park narodowy Killarney.

Dingle okolice Mallow

Mallow castle

Waterford okolice Youghal

Mallow downtown

Killarney waterfall okolice Mallow

Życzymy udanych praktyk, mnóstwa wrażeń, podciągnięcia umiejętności zawodowych i językowych i dobrej pogody.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kr…

24-09-2020 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Drodzy uczniowie! To nie prawda, że biblioteki pedagogiczne są wyłącznie dla nauczycieli i studentów. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Lesku serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do skorzystania z naszych usług...

Czytaj więcej

Nowa strona szkoły

23-09-2020 Aktualności Super User - avatar Super User

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ SZKOŁY

Czytaj więcej

Zbiorka dla Domu Dziecka w Sanoku

23-09-2020 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Zbiorka dla Domu Dziecka w Sanoku    

Czytaj więcej