Dnia 10 października 2018 roku klasa II technikum hotelarskiego odbyła, wraz z p. Martą Kowalską – Łyszczarz w ramach zajęć z pracowni hotelarskiej wycieczkę o charakterze krajoznawczo – patriotycznym. Głównym zamierzeniem tej wycieczki było zapoznanie młodzieży z walorami turystycznymi naszego miasta i okolic oraz uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości, poprzez odwiedzenie miejsc związanych z walką o wolność naszej Ojczyzny.  W naszej niewielkiej miejscowości znajduje się kilka ważnych, zabytkowych miejsc przypominających mieszkańcom i turystom o trudnej historii naszego kraju i regionu.

Na załączonych fotografiach uwieczniliśmy kilka miejsc pamięci, przy których oddaliśmy hołd bohaterom walki o wolność :

Na cienistym skwerku starego rynku, czyli  Placu Konstytucji 3 Maja, pomiędzy drzewami znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki przywódcy Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r., wzniesionym w 1901 roku.                                                                                                                                                          

Kilkadziesiąt metrów dalej, przy Rynku zatrzymaliśmy się przy pamiątkowym głazie legionowym ustawionym w 1934 roku, wraz z umieszczoną na nim tablicą, na której umieszczono napis: "W bój o niepodległość Ojczyzny wyruszyli z powiatu leskiego w szeregi legionów polskich", a pod nim trzydzieści nazwisk oraz "w dwudziestą rocznicę1914-1934".

Nieopodal, obok ratusza, wśród zieleni stoi pomnik poświęcony pamięci poległych milicjantów, którzy w latach 1944 - 1947 zginęli w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Na prostokątnym postumencie, widnieje napis "W hołdzie poległym milicjantom - społeczeństwo leskie 1946 r."

W drodze na leskie „Źródełka”  odwiedziliśmy  położony nieopodal  cmentarza  katolickiego, cmentarz wojskowy z  I wojny światowej, który został poświęcony w 1916 roku, a odnowiony w 1995 roku. W zbiorowych mogiłach spoczywa tu około 600 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej oraz zmarłych od chorób i ran w polowych szpitalach w okolicach Leska.  Przy wejściu na cmentarz znajduje się drewniana brama z łacińskim napisem: „Mors sola Victris – Gloria Victis, co znaczy „Ponieważ tylko śmierć jest zwycięzcą – przeto chwała zwyciężonym”. Poniżej umiejscowione są tablice z napisami w języku polskim, rosyjskim, niemieckim i serbskim, które brzmią: „Po ciężkich trudach bojów krwawych, tu we śnie zjednoczeni spoczywają bohaterowie”.

Obok Źródełek znajduje się pamiątkowy głaz poświęcony  marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.  Wyryto na nim wzór przypominający Krzyż Orderu virtuti Militari wraz z datą śmierci marszałka: 12.V.1935r. Pamiątkami, o których trzeba pamiętać są zabytkowe przydrożne kapliczki . Jedna  z nich, położona przy drodze do Ustrzyk Dolnych została ufundowana przez leskiego aptekarza w 1863 roku jako wotum dziękczynne za szczęśliwy powrót z Powstania Styczniowego jego najstarszego syna. Druga,  murowana kapliczka, znajdująca się na skrzyżowaniu ulic Stawowa i Piłsudskiego, w pobliżu sklepu Biedronka, została wybudowana  w 1884 roku przez uczestnika Powstania Styczniowego.

Fotorelacja w galerii.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Prev Next

Spotkanie z rodzicami

03-01-2019 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Spotkanie z rodzicami

W dniu 10.01.2019 r. / czwartek / o godz. 15:30 spotkanie rodziców z  wychowawcami klas i nauczycielami uczącymi w danym oddziale.

Read more

Z życzeniami w schronisku dla zwierząt

19-12-2018 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Z życzeniami w schronisku dla zwierząt

       Dnia 18.12.2018 klasa trzecia liceum plastycznego udała się do schroniska dla zwierząt „Wesoły kundelek” w Lesku w celu podarowania świątecznych prezentów zwierzętom ze schroniska. Klasa podarowała na...

Read more

Podsumowanie roku 2018

07-12-2018 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Podsumowanie roku 2018

Zbliżamy się do końca 2018 roku w związku z tym, nadeszła pora na podsumowanie naszej pracy oraz osiągnięć w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego   pt. „Kształcenie uczniów...

Read more

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej - z…

03-12-2018 Aktualności DYREKTOR - avatar DYREKTOR

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej - z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

  Dnia 9 listopada o godzinie 11.00 w naszej szkole odbyła się Uroczysta Akademia "Dla Niepodległej". Staraliśmy się,  przez ponad godzinę, poprzez słowo poetyckie, pieśni patriotyczne, fragmenty  prozy, pokazać drogę Polaków...

Read more